Daily Quantitative Aptitude Questions 23rd June

Daily Quantitative Aptitude Questions 23rd June

June 23, 2017 0 By Anonymous

Quantitative Aptitude Questions 23rd June:

Mathematics is one of the important sections of various Government exams, check out Daily Quant and data interpretation questions for preparation of various exams.





Q:A>(1-5) Observe the following table and answer the questions accordingly.

The following table shows the details about the sale of outfits of different brands at different costs.

Click here to view Full Image 

Q.1) What is the cost price of 11 GUESS branded pantaloons in rs.?

a) 34100

b) 31150

c) 32550

d) 33690

e) None of these

Q.2) Which of the following product gives out the maximum percentage of profit in selling and how much is the amount?

a) Versace pantaloon, 456rs.

b) Prada shirt, 203rs.

c) Guess shirt, 305rs.

d) Gucci pantaloon, 216rs.

e) None of these

Q.3) If three Armani pantaloons and four shirts of same brand is bought a person will get 4% off on shirts and 2% off on pantaloons. What will be the total cost of those items in rs.?

a) 13779

b) 13379

c) 13977

d) 13397

e) None of these

Q.4) What is the difference between selling 3 Armani pantaloons and 4 Gucci shirts if no offer is given for both the brands in rs.?

a) 2890

b) 2770

c) 2550

d) 2655

e) None of these

Q.5) If a customer demands an extra 2.5% discount on the marked price on buying a Gucci pantaloon what will be the overall profit or loss percentage for the seller?

a) 10.3% loss

b) 9.5% loss

c) 6.1% profit

d) 8.1% profit

e) 7.8% profit





Q:B>Observes the following table and answer the questions accordingly.

The following table gives the detail about the no of followers for three different rock bands A, B and C in different cities.

Click here to view Full Image 

Q.1) What is the no of female followers for rock band B in Milan city?

a) 4422

b) 4183

c) 3991

d) 4733

e) None of these

Q.2) What is the respective ratio of the no of male followers for rock band A in Strasbourg to the no of male followers for rock band C in Montpellier?

a) 83:31

b) 67:79

c) 71:97

d) 56:87

e) None of these

Q.3) What is the difference between the no of male followers for rock band B in all the cities and the no of female followers for rock band A in all the cities?

a) 7988

b) 6354

c) 8433

d) 9112

e) None of these

Q.4) The no of female followers in Nantes for all rock bands is what percent of the no of total female followers?

a) 27%

b) 22%

c) 29%

d) 25%

e) None of these

Q.5) What is the average no of male followers are there for all the rock band in all the cities?

a) 19029

b) 10929

c) 19092

d) 19209

e) 10992





Answers:

Q.A)

  • aThe % profit in selling a pantaloon =3348/108×100=3100The cost price of 11 pantaloons =11×3100=34100rs.
  • aFrom the table, we can conclude that selling a Versace pantaloon gives out the maximum percentage of profit and it is 456rs.
  • bCost price of 4 shirts=1665×4=6660rs.If 4% offer is given, Selling price=6660/100×96=6393.6rs.Cost price of 3 pantaloons= 2376×3=7128rs.If 2% offer is given, Selling price=7128/100×98=6985.4rs.

    Total cost=6393.6+6985.4=13379rs.

  • dIf no offer is given, then the selling price would be the marked price.Marked price of Armani pantaloons =2376/96×100=2475rs.Marked price of Gucci shirts =2394/95×100=2520rs.Required difference=(2475×3)-(2520×4)=7425-10080=2655rs.
  • cThe marked price of pantaloon=2900rs.Selling price=2668rs.Discount=232rs.Discount price =232/2900×100=8%

    The overall discount on marked price = -8-2.5+(-8×-2.5)/100=-10.3%

    So, the selling price would be,

    =2900-2900/100×10.3=2900-298.7=2601.3rs.

    Cost price=2450 rs.

    Profit=2601.3-2450=151.3rs

    Required percentage =151.3/2450×100=6.17% profit




Q.B)

  1. dThe no of followers for rock band B in Milan city is 4733
  2. cRequired ratio=2840:3880=71:97
  3. cRequired difference=21494-13061=8433
  4. bThe no of female followers in Nantes for all rock bands=3114+3859+3106=10079Total no of females in all cities=13061+15986+15985=45032Required percentage =10079/45032×100=22.38%
  5. aAverage no of male followers in all cities for all the rock bands =(18324+21494+17270)/3=57088/3=19029