Quantitative Aptitude Questions 19th January 2019

Quantitative Aptitude Questions 19th January 2019

January 19, 2019 0 By Anonymous

Quantitative Aptitude Questions 19th January 2019

Mathematics is one of the important sections of various Government exams, check out Daily Quant and data interpretation questions for preparation of various exams.

 


Q:A>(Q.no: 1-5).Study the following table to answer the given questions?

Center\Post Officer Clerk Field Officer Supervisor Specialist Officer
Bangalore 2000 5000 50 2050 750
Delhi 15000 17000 160 11000 750
Mumbai 17000 19500 70 7000 900
Hyderabad 3500 20000 300 90000 1150
Kolkata 14900 17650 70 1300 1200
Lucknow 11360 15300 30 1500 650
Chennai 9000 11000 95 1650 500
  1.  In Kolkata number of Specialist officer is approximately what percent of that officer?

    (1) 8.7

    (2) 9

    (3) 6.5

    (4) 8

    (5) 6.9

  2. What is the difference between total number for officers and Clerks?

    (1) 29, 680

    (2) 34, 180

    (3) 32, 690

    (4) 28, 680

    (5) None of these

  3. In Chennai number of clerks is approximately how much percent more than that of officers?

    (1) 18

    (2) 22

    (3) 20

    (4) 2

    (5) 13

  4. Which center has the highest number of candidates?

    (1) Delhi

    (2) Kolkata

    (3) Hyderabad

    (4) Mumbai

    (5) None of these

  5. Which center has 300% more number of clerks as compared to Bangalore?

    (1) Lucknow

    (2) Mumbai

    (3) Hyderabad

    (4) Chennai

    (5) None of these

 

 





Q:B>(Q.no: 6-10). Refer to the following  and answer the given questions.

 

  1. If the sales of Himalaya increased by 10% per year and if the sales of Fair & lovely is Rs.250 cr in 2013, what will be the sales of Himalaya in 2015 ?
    1.260.5 cr
    2.242.3 cr
    3.254.1 cr
    4.252 cr
    5.None of these

  2. What will be the central angle of Amway, Ponds and lakme together ?
    1.161.2o
    2.152.5o
    3.150.1o
    4.151.2o
    5.None of these

  3. If the total sales of cosmetic product in the market is Rs.670cr/ what is the difference between the sales of Lakme and Dove ?
    1.17.5 Cr
    2.20.1 Cr
    3.25.6 Cr
    4.32. 7 Cr
    5.None of these

  4. If the cosmetic have only 12% share of the total market products, what is the share of the Himalaya in the total market(in %) ?
    1.2.52%
    2.3.15%
    3.4%
    4.1.75%
    5.None of these

  5. If the sales of Fair & Lovely is estimated as Rs.20.8cr, Find the sales of Ponds(in lakhs) ?
    1.Rs.6,05,60,000
    2.Rs.6,65,00,000
    3.Rs.6,65,000
    4.Rs.6,65,60,000
    5.None of these

 

 





Answers:

Q.A)

  1. 4) In Kolkata No. of officers =14900

    No. of Specialist officer = 1200

    Req. aaprox. Percentage: = 1200×100/15000 = 8 (approx)

  2. 3) Total No. of officers = 72,760

    Total No. of Clerks = 105,450

     Req. difference = 32,690

  3. 2) In Chennai No. of Clerks = 11000

    No. of officers = 9000

    Req Percentage = 11000 – 9000/9000 x 100 = 22.2 = 22

  4. 3)
  5. 3) 5000 + 300% of 5000 = 20,000

    Hyderabad is req. answer.




 


Q.B)

  1. 3.254.1 cr
    25% = 250cr
    100% = 250*100/25 = 1000 cr
    Himalays 21% = 1000*21/100 = 210 cr
    10% increase every year = 210*110/100 * 110/100 = 254.1 cr
  2.  4.151.2o
    Total = 19+8+15 = 42
    Angle = 42*360/100 = 151.2o
  3. 2.20.1 Cr
    100% = 670cr
    Lakme = 15*670/100 =100.5 Cr
    Dove = 12*670/100 = 80.4 Cr
    Diff = 100.5 – 80.4 = 20.1 Cr
  4. 1.2.52%
    Himalaya = 21%
    Total Market share = 12%
    Himalaya in Total Market = 21*12/100 = 2.52%
  5. 4.Rs.6,65,60,000
    Fair & Lovely = 25%
    25% = 20.8 cr
    100% = 83.2 Cr
    Ponds 8 % = 83.2 *8/100 = 6.656